Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Aktualności

Biuletyn Tematica - okładka W jubileuszowym trzydziestym już Biuletynie, w roku dziesięciolecia Klubu TEMATICA, na szczególną uwagę zasługują m.in. artykuł poświęcony znaczeniu poprawnego tekstu oraz dogłębny i krytyczny komentarz dotyczący planów eksponatów tematycznych. Czytelnicy mają okazję poznać alternatywny model tworzenia eksponatów tematycznych propagowany przez tzw. szkołę z Montfort. Biuletyn przypomina — jako jedyne dotychczas krajowe czasopismo filatelistyczne — ważną dla historii współczesnej Europy, okrągłą rocznicę symbolicznego gestu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Miłośnicy historii znajdą obszerne opracowanie o Gnieźnie, mieście zmarłego kilka tygodni temu członka Klubu, Kolegi Antoniego Zgóreckiego. To tylko niektóre materiały zamieszczone w pierwszym tegorocznym numerze biuletynu TEMATICA.
Spis treści:
 • Marek Zbierski – Początek nowego okresu
 • Marek Zbierski – Dorobek wspólnego dziesięciolecia
 • Kronika towarzyska
 • Marek Zbierski – Koniec synonimu
 • Marek Zbierski – Historyczny gest ku pojednaniu
 • Marek Zbierski – Rola tekstu w eksponacie filatelistycznym
 • Jacek Wierzbicki – O planie eksponatu polemicznie
 • Krzysztof Trawiński – Wielokrotne projekty tych samych znaczków
 • Marek Zbierski – Klub Montfort — trochę inna szkoła tematyki
 • Hans Vogels – Blankiety do telegramów nadeszłych (druk 1010) z reklamą
 • Krzysztof Trawiński – Muzealne kartki
 • Marek Zbierski – Od Mandelgrena do IKEA
 • Marek Zbierski – Pro memoria
 • Antoni ZgóreckiGniezno
 • Marek Zbierski – Polskie formularze pocztowe w eksponacie tematycznym (2)
 • Skorowidz – numery 1–30
Biuletyn Tematyk - okładka Ukazał się pierwszy numer biuletynu działającego przy Okręgu Wielkopolskim PZF Klubu TEMATYK (jest on rozprowadzany tylko wśród członków, a więc chętni do jego otrzymywania są zaproszeni do wstąpienia do Klubu TEMATYK — kontakt: Ryszard Prange, e-mail ryszprange@poczta.wp.pl).
Wydawnictwo to ukazywać się będzie trzy razy w roku, w objętości 56 kolorowych stron. W pierwszym numerze przekazane zostały informacje o tworzeniu się klubu, przedstawiono 89 członków, a przede wszystkim to co najważniejsze — zaprezentowanych zostało wiele artykułów renomowanych autorów o filatelistyce tematycznej.
Spis treści:
 • Powstał nowy Klub — TEMATYK dla tematyków, Ryszard Prange
 • Regulamin Klubu
 • Kronika klubowa, zestawił Ryszard Prange
 • Pro Memoria. Antoni Kurczyński (1935.03.15–2020.11.10), Ludwik K. Malendowicz
 • Ilustracyjne całostki Grecji 1901–1903, Jari Majander (tłum. Ryszard Prange
 • Miasta polskie — Bydgoszcz wydaniem bożonarodzeniowym?, Bronisław Jasicki
 • Nieoczywiste użycie walorów, Ryszard Prange
 • Niejedno oblicze Spy, Ryszard Cieślak
 • Pytania i odpowiedzi, Ryszard Prange
 • Znaczki wpływające na zmysł węchu (1). Róże i fiołki, Ludwik K. Malendowicz
 • Eksponaty Mistrzów „Dzieci, dzieci — Pierwsze 10 lat życia” eksponat Albrechta Zimmermanna (Niemcy), Ryszard Prange
 • Filatelista-Tematyk Mutacji D — czasopismo słusznie zapomniane? (cz. 1), Jacek Wierzbicki
 • Kod QR — wiedza tematyczna i innowacyjność, Ryszard Prange
 • „Kosmopolityzm” w eksponacie tematycznym, Ryszard Prange
W czwartek, 4 marca 2021 roku, w godzinach 14:30–16:30, będzie czynne biuro Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF w Domu Osiedlowym „Krąg” przy ulicy Dmowskiego 37.
Przegląd Filatelistyczny - okładka Ukazał się pierwszy tegoroczny numer „Przeglądu Fila­te­lis­tycz­nego”, a w nim 42. część cyklu Ryszarda Prange „Okiem te­matyka” pod tytułem „Stay at home — zalecenia propagandowe” (s. 8).
We wtorek, 2 marca 2021 roku, o godz. 19:00, odbędą się 19. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe. Janusz Bator przedstawi prezentację „Historia poczty na ziemiach polskich na przykładzie historii poczty w Przemyślu w latach 1850–1900”. Chętni do udziału, którzy nie otrzymali jeszcze linku do spotkania, mogą zwrócić się o niego bezpośrednio do organizatora — Ryszarda Prange (mail: ryszprange@poczta.wp.pl).
Zrzut ekranu Zrzut ekranu
23 lutego 2021 roku odbyły się 18. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe, w trakcie których Ryszard Zienkiewicz omówił „Historię poczt Gdyni do 1939 roku”. W spotkaniu uczestniczyły 44 osoby.
We wtorek, 23 lutego 2021 roku, o godz. 19:00, odbędą się 18. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe. Ryszard Zienkiewicz przedstawi prezentację „Historia poczt Gdyni do 1939 roku”. Chętni do udziału, którzy nie otrzymali zaproszenia e-mailowego z linkiem wejściowym, mogą zwrócić się bezpośrednio do organizatora — Ryszarda Prange (mail: ryszprange@poczta.wp.pl) z prośbą o przysłanie linku.
Zrzut ekranu Zrzut ekranu
We wtorek, 16 lutego 2021 roku, odbyły się 17. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe, podczas których Ryszard Prange przedstawił prelekcji pt. „Materiał niefilatelistyczny w eksponatach klasy filatelistyki otwartej”. W spotkaniu uczestniczyło 49 osób, z których wiele wzięło udział po zakończeniu prezentacji w bardzo żywej i długiej dyskusji.
Linki do nagrań ze wszystkich dotychczasowych spotkań >>
We wtorek, 16 lutego 2021 roku o godz. 19:00, odbędą się 17. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe. Ryszard Prange przedstawi prezentację „Materiał niefilatelistyczny w eksponatach klasy filatelistyki otwartej”. Link wejściowy na spotkanie: https://zoom.us/j/92021096548?pwd=VWJMSE8rdFNvN1dJZU55SkpHcWtTdz09.
Zrzut ekranu Zrzut ekranu
We wtorek, 9 lutego 2021 roku, odbyły się 16. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe, podczas których Janusz Manterys przedstawił drugą część swojej prelekcji na temat „Poczta austriacka na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego”. W spotkaniu uczestniczyło 46 osób.
Linki do nagrań ze wszystkich dotychczasowych spotkań >>
Z przykrością informujemy, że zaplanowane na 13 lutego 2021 roku spotkanie wymienne, organizowane przez Koło Poznań-Miasto im. Jana Witkowskiego w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie”, zostaje odwołane z powodu pandemii.
Na internetowej stronie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu ukazał się artykuł autorstwa Igora Meggera poświęcony osobie Tadeusza Waltera (1921–1998), profesora medycyny i członka PZF w Poznaniu od lat 50. XX wieku, a także zaangażowanego wystawcy (m.in. zdobył medal brązowy na VII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej Warszawa 1957 za eksponat „Walka z gruźlicą na znaczkach”).
Czytaj więcej >>
Filatelista - okĹ‚adka W lutowym numerze „Filatelisty” ukazała się notatka Ryszarda Prange „Powstał Klub Zainteresowań PZF »TEMATYK«”.
We wtorek, 9 lutego 2021 roku o godz. 19:00, odbędą się 16. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe. Drugą część prelekcji na temat „Poczta austriacka na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego” wygłosi Janusz Manterys. Link wejściowy na spotkanie: https://zoom.us/j/94615228923?pwd=MnpUaEtHK3pVOGhjZ3Q4WnE2M2NnZz09.
Zrzut ekranu Zrzut ekranu
We wtorek, 2 lutego 2021 roku, odbyły się 15. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe. Janusz Manterys przedstawił prelekcję „Poczta austriacka na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego, cz. 1”. Wysłuchało jej co najmniej 45 osób.
Linki do nagrań ze wszystkich dotychczasowych spotkań >>
W nocy z 30 na 31 stycznia zmarł po długiej i ciężkiej chorobie zasłużony dla polskiej filatelistyki kol. Jan Urbanek. Cześć jego pamięci. Pogrzeb odbędzie się w środę, 10 lutego 2021 roku, o godz. 13:10 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.
W czwartek, 4 lutego 2021 roku, w biurze Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF w Domu Osiedlowym „Krąg” przy ulicy Dmowskiego 37, będzie dyżurował Ryszard Prange. Biuro będzie czynne w godzinach 14:30–16:30.
15. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe odbędą się we wtorek, 2 lutego 2021 roku o godz. 19:00. Prelekcję „Poczta austriacka na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego, cz. 1” zaprezentuje Janusz Manterys. Link wejściowy na spotkanie: https://zoom.us/j/94384800079?pwd=VVYvci9vRXBKR3NMRTZTVlNzbzVuUT09.
Zrzut ekranu Zrzut ekranu
26 stycznia 2021 roku odbyły się 14. Wiel­ko­pol­skie Spot­ka­nia Szko­le­nio­we. Prezentację „Kiedy kropka staje się kropą — ‘gorączka’ plamkomanii w filatelistyce — fakty i mity” przedstawił Marcin Wysocki. W spotkaniu uczestniczyły co najmniej 62 osoby.
Linki do nagrań ze wszystkich dotychczasowych spotkań >>
Zapraszamy na 14. Wielkopolskie Spotkania Szkoleniowe, które odbędą się we wtorek, 26 stycznia 2021 roku o godz. 19:00. Prelekcję „Kiedy kropka staje się kropą — ‘gorączka’ plamkomanii w filatelistyce — fakty i mity” przedstawi Marcin Wysocki. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy kliknąć w link wejściowy (na każde spotkanie generowany jest nowy): https://zoom.us/j/91872790303?pwd=a1JnSE56TXA2RWpnd2piMTh5WkhtUT09 i dalej logować się w systemie.
Zrzut ekranu Zrzut ekranu
19 stycznia 2021 roku miały miejsce 13. Wiel­ko­pol­skie Spot­ka­nia Szko­le­nio­we. Janusz Bator przedstawił prezentację „Historia poczty na ziemiach polskich na przykładzie historii poczty w Przemyślu do 1850 roku”, której wysłuchało co najmniej 41 osób.
Linki do nagrań ze wszystkich dotychczasowych spotkań >>
13. Wielkopolskie Spotkanie Szkoleniowe odbędzie się we wtorek, 19 stycznia 2021 roku o godz. 19:00. Prelekcję „Historia poczty na ziemiach polskich na przykładzie historii poczty w Przemyślu do 1850 roku” przedstawi Janusz Bator. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy kliknąć w link wejściowy (na każde spotkanie generowany jest nowy): https://zoom.us/j/99880602620?pwd=ckhPREI5VFNrcmhaeEgxSEptWVpnQT09 i dalej logować się w systemie.
Przegląd Filatelistyczny - okładka Grudniowy numer „Przeglądu Fila­te­lis­tycz­nego” przyniósł dwa artykuły pióra kolegów z naszego Okręgu. Są to 41. część cyklu Ryszarda Prange „Okiem te­matyka” pod tytułem „Nieograniczony wybór tematów” (s. 436–438) i artykuł Marka Zbierskiego „Zmęczenie materiału czy poważny kryzys?” (s. 460–462).
Zrzut ekranu 12 stycznia 2021 roku odbyły się 12. Wiel­ko­pol­skie Spot­ka­nia Szko­le­nio­we. Prezentację „Budowa zbioru i eksponatu w klasie tradycyjnej” przedstawił Krzysztof Piwko. W spotkaniu uczestniczyło przynajmniej 47 osób.
Linki do nagrań ze wszystkich dotychczasowych spotkań >>
Filatelista - okładka W styczniowym numerze „Filatelisty” ukazał się artykuł Ludwika K. Malendowicza „Gabloty wystawowe w Europie. Ciekawe aspekty wystawiennictwa w Europie – dane z Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych (FEPA) dotyczące gablot wystawowych”.
12. spotkanie w ramach Wielkopolskich Spotkań Szkoleniowych odbędzie się we wtorek, 12 stycznia 2021 roku o godz. 19:00. Prelekcję „Budowa zbioru i eksponatu w klasie tradycyjnej” przedstawi Krzysztof Piwko. Żeby wziąć udział w spotkaniu wystarczy kliknąć w link wejściowy (na każde spotkanie generowany jest nowy): https://zoom.us/j/93436879499?pwd=aU1kMjExejAwUldDTU9RSktDTzB6dz09 i dalej logować się w systemie.

Aktualności z roku:

2016 2017 2018 2019 2020 2021