Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Zasłużeni dla Okręgu Wielkopolskiego PZF

Narcyz Janowicz

Foto: Narcyz Janowicz

Narcyz Janowicz (✶20.05.1937 roku w Poznaniu, ✝31.10.1998 w Poznaniu) filatelistyką interesował się już od najmłodszych lat. Pasjonowało go zbieractwo motywów sportowych, a w ostatnich latach był także kolekcjonerem walorów związanych z Karkonoszami.

Począwszy od 1963 roku był działaczem Polskiego Związku Filatelistów. Wówczas to został wybrany do Zarządu Koła Poznań-Miasto im. Jana Witkowskiego, w którym początkowo pełnił funkcję skarbnika, później był jego sekretarzem. Od wielu lat, już jako prezes, kierował pracami Koła. Pełnił także funkcję prezesa Okręgowego Sądu Koleżeńskiego.

Z jego inicjatywy zorganizowano kilkanaście wystaw i pokazów filatelistycznych. Uczestniczył w organizacji takich wystaw, jak „Poznań 1000”, cyklu jubileuszowych wystaw związanych z kolejnymi rocznicami wyzwolenia Poznania, „Tematica Poznań '68”, ŚWF „Polska '73”, „Technika, lotnictwo '80”, XV OWF „Poznań '87”, „Góry 1987”, ŚWF „Polska '93” i „Wielkopolska '95”.

Był projektantem kilkudziesięciu exlibrisów, z których wiele było tematycznie związanych z filatelistyką. Swój talent plastyczny wykorzystywał także przy projektowaniu okolicznościowych datowników pocztowych.

Za zasługi dla PZF został odznaczony między innymi złotą „Odznaką Honorową PZF”. 27 listopada 1993 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Okręgu Wielkopolskiego PZF.