Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Zasłużeni dla Okręgu Wielkopolskiego PZF

Stanisław Świderski

Foto: Stansław Świderski

Stanisław Świderski (✶21.08.1923, ✝22.03.2006). Zbieraniem znaczków pocztowych interesował się już w szkole podstawowej.

W szeregi PZF wstąpił 1 lutego 1961 r. Przez wiele lat był przewodniczącym Koła PZF przy Państwowej Komunikacji Samochodowej w Poznaniu. Jako filatelista zbierał samochody, które wielokrotnie eksponował na różnych wystawach filatelistycznych. Eksponat „Motoryzacja” prezentowany był m.in. na MWF „Motoryzacja – Warszawa '76”, Bilateralnej Wystawie Filatelistycznej „Polska-Niemcy – Poznań '84”, KWF „Komunikacja – Bydgoszcz '88” oraz KWF „Leszno 550 – Leszno '97”.

Przez wiele lat był magazynierem gablot naszego Okręgu. Brał udział w organizacji wielu wystaw filatelistycznych organizowanych w Poznaniu, w tym „Polska '73” oraz wystawy ogólnopolskiej.

Zamiłowanie do filatelistyki zaszczepił też swoim dzieciom, które „autentycznie” pod wpływem ojca zbierały znaki pocztowe poświęcone transportowi. Synowie Marian, Józef i Piotr posiadali eksponaty, odpowiednio: „Lokomotywy”, „Samoloty” i „Statki”.

Za działalność na rzecz Związku został wyróżniony brązową (1969), srebrną (1986) i złotą (1988) „Odznaką Honorową PZF”, odznaką „100-lecia Ruchu Filatelistycznego” (1993), złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Łączności” (1993), odznaką „50-lecia Polskiego Związku Filatelistów” (2000). W 2002 r. otrzymał godność „Zasłużony dla Okręgu Wielkopolskiego PZF”.