Aktualności
Wystawa filatelistyczna „Polskie drogi do niepodległości” zorganizowana przez filatelistów z Leska i Gostynia
Od 1 do 6 września 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Lesku czynna była niekonkursowa wystawa filatelistyczna „Polskie drogi do niepodległości”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Koło Polskiego Związku Filatelistów w Lesku, Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku. Wystawie patronowali: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Grażyna Zagrobelna – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Barbara Jankiewicz – burmistrz Miasta i Gminy Lesko.
W sobotę 1 września odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Na wernisaż przybyli m.in: Barbara Jankiwicz burmistrz Leska, Barbara Krasulak zastępca burmistrza Leska, Maria Petka-Fundanicz dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, Bożena Czuryk była dyrektor BDK, Zygmunt Kałuża prezes Zarządu Okręgu PZF w Rzeszowie, ks. Mieczysław Bąk proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP. w Lesku. Gości wernisażu powitał oraz przedstawił krótką historię związaną z powstaniem państwa polskiego w 1918 roku Janusz Rabiej przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i prezes Koła PZF w Lesku.
Andrzej Dudek, zastępca przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego i prezes Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, przedstawił wystawców, którzy przybyli z eksponatami do Leska: Swoje zbiory zaprezentowali i na wystawę przybyli: Ewa Jankowiak sekretarz Koła PZF w Gostyniu („Architektura”), Adam Kęstowicz, prezes Koła PZF nr 1 w Głogowie i wiceprzewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego PZF w Warszawie („Oflag Neubrandenburg — cenzura obozowa na formularzach pocztowych”, „Poczta Pruska na ziemiach polskich w obecnych granicach w latach 1772–1867”, „Formularz pocztowy — ceduła wzór „C-62” używany na terenach pod zaborem pruskim”), Edward Kubica członek Zarządu Okręgu Częstochowskiego PZF („Przesyłki jeńca wojennego — paczki”, „Niemieckie obozy dla jeńców wojennych 1935–1945”, „Niemieckie obozy dla jeńców wojennych w Beniaminowie 1943–1944”, „Obóz jeniecki Oflag XII A”, „Stalag 367 w Częstochowie”, „Korespondencja jeńca wojennego nr 9658”) oraz Andrzej Dudek z Gostynia („Czekam na list od Ciebie Klementyno”, „Gostyń”, „Ptaki”). Ponadto na wystawę eksponaty wypożyczyli: Jacek Kubczyk prezes Zarządu Okręgu w Częstochowie („Korespondencja polskiego oficera z Oflagu Berxen b.Vilsen z okresu 1916–1918”, „W kajdankach traktami pocztowymi Królestwa Polskiego”) i Eugeniusz Pradela wiceprezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego PZF („Korespondencja Ernesta Tonet z niemieckiej niewoli”).
Organizacja okolicznościowej wystawy doszła do skutku dzięki zaangażowaniu kół w Lesku i Gostyniu. Koło PZF w Lesku wydało z tej okazji: katalog, pamiątkowy medal oraz stosowało nie pocztowy stempel okolicznościowy. Z kolei filateliści z Wielkopolski przywieźli gabloty wystawowe i wartościowe eksponaty, wykonali montaż i demontaż ekspozycji oraz zorganizowali przejazd dla wystawców z Głogowa, Częstochowy i Gostynia. Ponadto wydali niepocztową kartkę okolicznościową projektu Andrzeja Dudka.
Podczas pobytu w Bieszczadach zwiedziliśmy między innymi: Lesko, Sanok, zaporę na Solinie, Krasiczyn, Przemyśl, ruiny zamku Sobień , ruiny klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu oraz odbyliśmy przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną. Przejazd, w tym transport gablot oraz pobyt w Bieszczadach uczestnicy wyjazdu pokryli z własnych środków finansowych.
Dziękujemy filatelistom oraz władzom Leska za możliwość spotkania oraz serdeczną gościnność.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fot.: Robert Czub