Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Aktualności z 2017 roku

Na stronie poświęconej Kołu PZF w Gostyniu pojawiło się kolejne opracowanie kol. Andrzeja Dudka, tym razem poświęcone „Stemplom okolicznościowym stosowanym przez Pocztę Polską w Gostyniu w latach 1962–2017”.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka Na kilka dni przed końcem roku ukazał się grudniowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, a w nim (to już tradycja) dwa artykuły kolegów z Okręgu Wielkopolskiego: 8. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Tematyka reklamami stoi (2) — Koperty Mulready'ego” (s. 537–539), a Marek Zbierski w dziale „Rozmaitości” przedstawił swoje refleksje o niektórych wydarzeniach w mijającym roku: „Uff... koniec Roku Kościuszkowskiego” (s. 566–567).
Życzenia świąteczne

Na stronie poświęconej Kołu PZF w Gostyniu pojawiło się kolejne opracowanie kol. Andrzeja Dudka, tym razem poświęcone „Stemplom okolicznościowym stosowanym przez Pocztę Polską w Gostyniu w latach 1962–2017”.
Czytaj więcej >>
Wystawa Poczta Polska SA Region Sieci w Poznaniu oraz Okręg Wielkopolski PZF uprzejmie zapraszają na otwarcie wystawy „Generał Tadeusz Kościuszko 1746–1817” z kolekcji znaków pocztowych Romana Wikieła. Uroczystość odbędzie się 27 grudnia 2017 roku (środa) o godz. 12:00 w Urzędzie Pocztowym Poznań 2, przy ul. Głogowskiej 17.
Czytaj więcej >>
Znane są już terminy ogólnopolskich filatelistycznych spotkań wymiennych w 2018 roku, organizowanych przez Koło Poznań-Miasto im. Jana Witkowskiego. Pierwsze odbędzie się 13 stycznia 2018 roku.
Czytaj więcej >>
Komunikat Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF z dnia 8 grudnia 2017 roku w sprawie nowych zasad przyznawania wyróżnień, wysokości składek członkowskich oraz sprzedaży filatelistycznych wydawnictw limitowanych i czarnodruków.
Czytaj więcej >>
21 grudnia 2017 roku nie będzie dyżuru w biurze Zarządu Okręgu ze względu na zamknięcie Domu Kultury „Krąg” na okres świąteczny. Ustalono tez już terminy pracy biura począwszy od stycznia 2018 roku.
We wtorek 12 grudnia 2017 roku o godzinie 16:30 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Tym razem ekspert Janusz Berbeka przedstawi nam prelekcję pod intrygującym tytułem Ciekawy „Storczyk” (Fi 1467) z 1965 roku. Liczymy na obecność licznej grupy zainteresowanych i dyskusję.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Przegląd Filatelistyczny - okładka W listopadowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” ukazały się dwa artykuły kolegów z Okręgu Wielkopolskiego. Ryszard Prange opublikował 7. część cyklu „Okiem tematyka” pt. „Tematyka reklamami stoi” (s. 489–491), a Marek Zbierski przedstawił „Uwagi i uzupełnienia do opracowań o drukach i formularzach pocztowych” (s. 498–500).
We wtorek 5 grudnia 2017 roku w Bibliotece Ratuszowej na leszczyńskim Rynku było czynne stanowisko Poczty Polskiej, na którym sprzedawano beznominałowe kartki pocztowe (proj. Wojciech Akuszewski) wydane z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, od 1928 roku Honorowego Obywatela Miasta Leszna, które można było ostemplować datownikiem okolicznościowym (proj. Lech Woźny i Sławomir Tomków).
Wypowiedź Lecha Woźnego dla Telewizji Leszno >>
Informacje Radia Elka >>
Informacje na portalu www.leszno24.pl >>
9 grudnia 2017 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się ostatnie w tym roku filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Filatelista - okładka Ukazał się już grudniowy numer „Filatelisty”, a w nim trzy prace autorstwa członków naszego Okręgu. Roman Wikieł przedstawił artykuł „Z kart historii poczty. UP Kujan” (s. 699–701), a Marek Zbierski krótki komunikat „Dla dobra naszego wystawiennictwa. Wstępna relacja z Częstochowy” (s. 671) oraz analizę różnic w organizacji między niemieckim BDPh a naszym PZF zatytułowaną „Jak działamy? Działać, nie znaczy koniecznie być działaczem” (s. 716–718).
Frankatura Łódź Aby tradycji bożonarodzeniowej stało się zadość, również i w tym roku Ogólnopolski Klub Zbieraczy Fran­ka­tur Mechanicznych „Frankotyp” im. Tadeusza Hampla stosował będzie okolicznościową nakładkę na maszynę frankującą. Każdy może swoją korespondencję z życzeniami świątecznymi udekorować przygotowaną na tę okoliczność frankaturą mechaniczną z Mikołajem i stroikiem świątecznym.
Czytaj więcej >>
Zebranie Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF odbędzie się 7 grudnia 2017 roku w biurze Okręgu, przy ul. Dmowskiego 37.
We wtorek 28 listopada 2017 roku o godzinie 16:30 odbędzie się kolejne z planowanych spotkań dyskusyjno-szkoleniowych. Tym razem swą prezentację: Nowa kwalifikacja 60-znaczkowej próby arkuszowej „na zawiasach” wydania Fi 347 ze stycznia 1945 roku (Traugutt) przedstawi ekspert PZF — Marcin Wysocki (Okręg Koszaliński PZF). Mamy nadzieję, że wystąpienie kol. M. Wysockiego, jak zawsze wywoła żywą dyskusję.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
16 listopada 2017 roku gostyńscy filateliści z Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego zorganizowali wyjazd na Okręgową Specjalizowaną Wystawę Filatelistyczną „Częstochowa 2017”, jaka była czynna w dniach od 14 do 16 listopada w Częstochowie.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka Ukazał się październikowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, a w nim znalazły się dwa artykuły kolegów z naszego Okręgu. Ryszard Prange opublikował 6. część cyklu „Okiem tematyka” pt. „Wystawiennictwo — eksponat tematyczny” (s. 444–445), przy okazji zachęcając do wstąpienia do klubu „TEMATICA” a Marek Zbierski zaprezentował artykuł „Poważnie o filatelistyce młodzieży” (s. 477–480).
We wtorek 14 listopada 2017 roku o godzinie 16:30 odbędzie się kolejne spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Kolega Leszek Bednarek z Okręgu Koszalińskiego PZF przedstawi całostki portugalskie z 1898 roku, które ze względu na ilustracje mogą znaleźć się w eksponatach o architekturze. Liczymy na obecność licznej grupy zainteresowanych filatelistów i żywą dyskusję.
Spotkanie jak zawsze odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Frankatura Łódź W związku trwającym rokiem Tadeusza Kościuszki w rocznicę zakończenia Insurekcji Kościu­sz­kow­skiej — 16 listopada 2017 roku — Ogólnopolski Klub Zbieraczy Fran­ka­tur Mechanicznych „Frankotyp” im. Tadeusza Hampla stosował będzie nakładkę na maszynę frankującą. Przewidziana jest również koperta okolicznościowa.
Czytaj więcej >>
Filatelista - okładka W listopadowym numerze „Filatelisty” ukazały się aż trzy artykuły autorstwa członków naszego Okręgu. Andrzej Dudek wspomina wyprawę filatelistów z Gostynia: „Gostyńscy filateliści w Pradze i na Dolnym Śląsku (s. 608), Ludwik K. Malendowicz zaprezentował opracowanie „Wstawiennictwo w Polsce — liczba i klasy wystawiennicze eksponatów ujętych w 130 palmaresach wystaw krajowych i międzynarodowych w latach 2002–2016” (s. 647), a Marek Zbierski i Józef Kopeć zastanawiają się nad kwestią „Czy zostaniemy zasypani makulaturą filatelistyczną?” (s. 652).
Już 4 listopada 2017 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się kolejne filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Datownik okolicznościowy W sobotę 21 października 2017 roku z okazji zakończenia rekonstrukcji organów w bazylice księży filipinów na Świętej Górze w Gostyniu, centralnym sanktuarium maryjnym Archidiecezji Poz­nań­skiej, odbyła się uroczysta msza pod przewodnictwem arcybiskupa Stanis­ława Gądeckiego. Po mszy świętej odbył się koncert organowy w wyko­naniu prof. Juliana Gembalskiego z Kato­wic. Z tej okaz­ji na wniosek księży filipinów Poczta Polska wydała dwa walory pocztowe: kartkę beznominałową oraz kasownik okolicznościowy (a także stempel niepocztowy), oba pro­jek­tu Irmy Eitner. Koło PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu zamówiło znaczek pocz­towy „MójZnaczek”, na którym przedstawiono bazylikę świętogórską. Aktorem koncepcji gra­ficznej znaczka był Andrzej Dudek, a ostateczny projekt opracował Sławomir Tomków z Pocz­ty Polskiej w Lesznie. W dniu 21 października w bazylice czynne było stoisko pocztowe.
Andrzej Dudek
Datownik okolicznościowy 8 października 2017 roku obcho­dzo­ny był XVII Dzień Papieski — „Idziemy naprzód z nadzieją”. Gostyńscy filateliści czynnie włączyli się w obchody tego dnia. Andrzej Dudek, prezes Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, zwró­cił się do Poczty Polskiej o wydanie znaczka pocztowego „Mój­Znaczek”. Pro­jek­tantem znaczka był Sławomir Tom­ków. Poczta Polska wydała z tej okazji tak­że kartkę beznominałową oraz stosowała kasownik okolicznościowy projektu Marcina Jackowskiego. Tego dnia w kościele farnym pw. św. Małgorzaty w Gostyniu w godz. od 8:30 do 14:00 czynne było stoisko pocztowe, gdzie stosowano okolicznościowy stempel.
Andrzej Dudek
24 października 2017 roku (wtorek) o godzinie 16:30 odbędzie się kolejne spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Jak zawsze odbędzie się ono w budynku dawnej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, sala 100). Zapraszamy na wystąpienie Romana Wikieła „Generał Tadeusz Kościuszko 1746–1817”.
Logo W dniach od 20 do 22 października 2017 roku w Biedrusku odbędzie się w czwarte Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne, organizowane przez Zarząd Okręgu Wielkopolskiego PZF. Będzie ono poświęcone problematyce działalności Poczty Polskiej w latach 1944–1950.
Niedawno podawaliśmy, że na stronie Biblioteki Internetowego Koła Filatelistów dostępne są prawie wszystkie numery „Wielkopolskich Wiadomości Filatelistycznych”, poza 13, 14 i 15 i 16/17, ale to już nieaktualne. Obecnie można korzystać ze wszystkich numerów od 1 do 51 z lat 1966–2014! Są one dostępne pod adresem: http://i-kf.pl/index.php/628-download-wwf.html.
Datownik Poznań 2, 21.10.2017 Poczta Polska SA zaprasza 21 października 2017 roku na stoisko okolicznościowe, na którym będzie dostępny datownik okolicznościowy z hasłem: „Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne. Poczta Polska w latach 1944–1950” (projekt: Sławomir Tomków), kartka okolicznościowa oraz bogata oferta walorów filatelistycznych. Datownik ten będzie stosowany przez 28 dni w Urzędzie Pocztowym Poznań 2, z siedzibą przy ul. Głogowskiej 17.
Więcej o kartce >>
14 października 2017 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się kolejne filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Przegląd Filatelistyczny - okładka We wrześniowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” ukazały się dwa artykuły naszych kolegów z Okręgu. Ryszard Prange „Okiem tematyka”, spojrzał już po raz piąty, tym razem przypominając o wystawie „Tematica”, jaka odbyła się w Poznaniu w 1968 roku (s. 390–392), a Marek Zbierski przed­sta­wił tekst poświęcony aktualnym problemom i przyszłości PZF zatytułowany „Prognozy i rzeczywistość” (s. 426–428), będący obszerną polemiką z niedawno opublikowanymi poglądami Andrzeja Skorka (Okręg Koszaliński PZF).
10 października 2017 roku (wtorek) o godzinie 16:30 odbędzie się pierwsze po wakacjach spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Jak zawsze odbędzie się ono w budynku dawnej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, sala 100). Zapraszamy na prezentację eksponatu Wiesława Dobrowolskiego z Okręgu Łódzkiego PZF zatytułowanego „Włókiennictwo” oraz dyskusję nad nim.
Filatelista - okładka W październikowym numerze „Filatelisty” opublikowano artykuł autorstwa Romana Wikieła „Z kart historii Poczty: UP Zakrzewo” (s. 581–584).
Od 4 do 10 września 2017 roku członkowie gostyńskiego Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego zorganizowali wycieczkę po Dolnym Śląsku i do czeskiej Pragi. W wyprawie uczestniczyli też filateliści z Koła Miejskiego PZF nr 1 w Głogowie. Głównym celem wycieczki był wyjazd do Pragi, gdzie w dniach 8–9 września odbywała się wystawa filatelistyczna Prague Piccola 2017 oraz giełda kolekcjonerska.
Czytaj więcej >>
Od 24 września 2017 roku na stronie Biblioteki Internetowego Koła Filatelistów dostępne są już „Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne”. Są to pełne numery 1–12 i 18–51 z lat 1966–1972 i 1994–2014. Można z nich korzystać pod adresem: http://i-kf.pl/index.php/628-download-wwf.html.
Aktualnie brakuje tylko czterech zeszytów: 13, 14 i 15 i 16/17, ale są już one w skanowaniu.

W tej samej Bibliotece dostępne są też wszystkie (numery 0–11) biuletynów prasowych ŚWF Poznań '93.
Od 24 września 2017 roku na stronie Biblioteki Internetowego Koła Filatelistów dostępne są już „Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne”. Są to pełne numery 1–12 i 18–51 z lat 1966–1972 i 1994–2014. Można z nich korzystać pod adresem: http://i-kf.pl/index.php/628-download-wwf.html.
Aktualnie brakuje tylko czterech zeszytów: 13, 14 i 15 i 16/17, ale są już one w skanowaniu.

W tej samej Bibliotece dostępne są też wszystkie (numery 0–11) biuletynów prasowych ŚWF Poznań '93.
9 września 2017 roku w leszczyńskim ratuszu odbyła się uroczystość obchodów 65-rocznicy powstania Koła Miejskiego PZF w Lesznie. Uczestniczyli w niej filateliści z Leszna, członkowie władz PZF z prezesem Henrykiem Monkosem na czele oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu. Czytaj więcej >>
W dniu 8 września 2017 roku w Lesznie zorganizowana została „Poczta Szybowcowa” z okazji 65 lat Koła PZF w Lesznie i 60-lecia I Zjazdu Filatelistów zbieraczy znaczków o motywach religijnych. Organizatorami „Poczty Szybowcowej” byli: Koło Miejskie PZF w Lesznie, Polskie Stowarzyszenie Motoszybowcowe, Biuro Filatelistyki Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Poznaniu, Poczta Polska S.A. Region Sieci w Poznaniu i Urząd Pocztowy nr 1 w Lesznie. Czytaj więcej >>
Kasownik - Poznań 37 30 września 2017 roku zostanie zorganizowana „Poczta rowerowa” z okazji 80-lecia Technikum Energetycznego im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu. Obu tym wydarzeniom będzie towarzyszył cały szereg walorów filatelistycznych: okolicznościowy datownik pocztowy stosowany w UP Poznań 37, kartka beznominałowa (do nabycia w UP Poznań 37) i trzy różne znaczki spersonalizowane w 9-znaczkowym arkusiku.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka W sierpniowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” ukazały się dwa artykuły naszych kolegów z Okręgu. Ryszard Prange „Okiem tematyka”, spojrzał na „Klub Zainteresowań PZF TEMATICA” (s. 341–343), a Bogdan Michalak przed­sta­wił tekst „Św. Archanioł Gabriel — nasz patron” (s. 357–358, 363–365).
Okładka WWF Od 9 września 2017 roku na stronie Biblioteki Internetowego Koła Filatelistów dostępne są już „Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne”. Są to pełne numery 23–51 z lat 1995–2014 oraz spisy treści numerów 1–22 z lat 1966–1994. Można z nich korzystać pod adresem: http://i-kf.pl/index.php/628-download-wwf.html.
Filatelista - okładka We wrześniowym numerze „Filatelisty” ukazały się trzy artykuły autorstwa członków naszego Okręgu. Jest opracowanie Romana Wikieła „Płynie Wisła, płynie... (s. 499–501), Janusz Berbeka przedstawił „Uzupełnienie artykułu o fałszywym Jankowskim” (s. 510), a Ludwik K. Malendowicz „Światowe i europejskie wystawy filatelistyczne — medale duże złote eksponatów tematycznych w latach 1992–2016” (s. 525–527).
Okładka biuletynu TEMATICA Jak co roku pod koniec sierpnia prawie setka krajowych i zagranicznych członków Klubu TEMATICA otrzyma kolejny, dziewiętnasty już numer swojego biuletynu. Na 60 stronach grono autorów dzieli się ponownie wiedzą pomocną każdemu filateliście-tematykowi. Jak warto zauważyć, redakcja biuletynu pracuje także w okresie przerwy wakacyjnej, aby sprostać oczekiwaniom wiernych Czytelników.
Czytaj więcej >>
Foto: Na Skarpie 9 września 2017 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się pierwsze po wakacjach filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Logo wystawy Bandung 2017 W dniach 3–7 sierpnia 2017 roku dwóch członków naszego Okręgu uczestniczyło w Światowej Wystawie Filatelistycznej Bandung 2017 (Jawa, Indonezja). W klasie tematycznej Ryszard Prange za eksponat „Winorośl i wino — dary bogów słońca i ziemi” otrzymał 92 pkt., medal złoty i nagrodę specjalną za rozwinięcie. W klasie młodzieżowej Szymon Krawiec za eksponat „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej 1939–1945” otrzymał 75 pkt. i medal duży srebrny. Serdecznie gratulujemy!
Filatelista - okładka W sierpniowym numerze „Filatelisty” ukazało się kilka artykułów i komunikatów autorstwa członków naszego Okręgu. Roman Wikieł przedstawił kolejną (już czwartą) część swego opracowania „Z kart historii poczty: UP Krzyż Wlkp. 2 (s. 448–451). Janusz Berbeka zaprezentował „Niebezpieczne fałszerstwo znaczków z Z. Jankowskim (Interkosmos 1978)” (s. 457–459). Marek Zbierski w artykule „Uwaga na ramy” (s. 471–472) zwrócił uwagę na problemy wynikające ze stosowania na wielu wystawach zagranicznych ekranów o niestandar­do­wych (zbyt małych) wymiarach, a Maciej Kandulski i Piotr Zubielik opublikowali apel Komitetu Organizacyjnego XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej Poznań 2018 (s. 468) skierowany do Prezesów wszystkich Okręgów, o zor­ga­nizowanie w początkach przyszłego roku kilku wystaw krajowych II stopnia.
Plakat Fila Expo Warsaw Polski Związek Filatelistów już po raz szósty ma zaszczyt uczestniczyć na zasadach partnerskich w mię­dzy­naro­dowych targach numizmatyczno-fila­teli­stycz­nych MONETY EXPO WARSAW i FILA EXPO WARSAW, które odbędą się w dniach 1–2 września 2017 roku, tym razem w gmachu Domu Towarowego Braci Jabł­kow­skich, Warszawa ul. Bracka 25.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka W lipcowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” ukazały się dwa artykuły naszych kolegów z Okręgu. Ryszard Prange już po raz trzeci spojrzał „Okiem tematyka”, tym razem na „Poznańską szkołę tematyczną” (s. 292–293), a Marek Zbierski przed­sta­wił opracowanie „Opaska gazetowa z połówką znaczka z Ino­wrocławia” (s. 310, 315).
Projekt: Zawsze jest czas na zdrowie 25 lipca 2017 roku została zakończona pierwsza edycja konkursu na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych”. Jedną z trzech nagród głównych zdobyła praca „Zawsze jest czas na zdrowie” Sandry Marwitz (17 l.) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie (jej reprodukcja obok), a jedno z 10 wyróżnień I stopnia projekt „Zatopiona w zdrowiu” Adrianny Krupy (18 l.) z Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Międzychodzie. Gratulujemy!
Czytaj więcej >>
Z okazji 80-lecia Technikum Energetycznego w dniu 30 września 2017 roku zorganizowana zostanie Poczta Rowerowa. Wydana zostanie też beznominałowa kartka okolicznościowa oraz datownik okolicznościowy.
Poczta Polska SA zaprasza tego dnia na stoisko okolicznościowe zorganizowane w budynku Szkoły w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 163, na którym będą dostępne wydawnictwa z tej okazji oraz bogata oferta walorów filatelistycznych. Datownik ten będzie stosowany przez 28 dni w Urzędzie Pocztowym Poznań 37, z siedzibą przy ul. Szpitalnej 2. Godziny otwarcia Urzędu Pocztowego w dni robocze: 8:00–20:00, a w soboty: 8:00–14:00.
O poczcie rowerowej więcej >>
O datowniku więcej >>
O kartce więcej >>
Arkusik MójZNACZEK Z okazji 65. rocznicy powstania Koła Miejskiego PZF w Lesznie 8 września 2017 roku zorganizowana zostanie Poczta Szybowcowa. Wydane zostaną też dwie beznominałowe kartki okolicznościowe (65 lat Koła PZF w Lesznie i 60-lecie 1. Zjazdu Filatelistów Zbieraczy Znaczków o Motywach Religinych z wize­runkiem Matki Boskiej Pocieszenia z Górki Duchownej sprzed pożaru w 1927 roku), trzy wa­lo­ry typu „MójZNACZEK” w 9-znaczkowym arku­siku (jeden przedstawia Romualda Biernackiego — człon­ka Koła PZF w Lesznie, projektanta znaków pocz­to­wych, działacza Klubu Św. Gabriela, a dwa znaczki dwie wersje obrazu Matki Boskiej Pocieszenia z Górki Duchownej: oryginał i jego naśladownictwo wykonane po pożarze), a także specjalne karnety okolicznościowe zawierające obie kartki okolicznościowe oraz wszystkie „MojeZNACZKI”.
O poczcie szybowcowej więcej >>
O datowniku więcej >>
O kartce więcej >>
Z przyjemnością informujemy, że w odpowiedzi na nasz wniosek z 2016 roku, do Okręgu Wielkopolskiego PZF przesłane zostało pismo z Biura Filatelistyki Poczty Polskiej SA informujące, że do planu emisji znaczków na rok 2018 został włączony temat „100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Na internetowej stronie Katalogu Znaczków Polskich www.kzp.pl możemy zobaczyć, że emisja znaczka przewidziana jest na grudzień 2018.
Wiemy, że nie tylko my wnioskowaliśmy o filatelistyczne uczczenie Powstania Wielkopolskiego. Tym większe jest nasze zadowolenie, że wspólne starania odniosły sukces. Warto przypomnieć, że podjęcie starań o wydanie znaczka z okazji Powstania oraz o zorganizowanie w Poznaniu XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej było jednym z wniosków Zebrania Delegatów Okręgu Wielkopolskiego PZF w 2016 roku.
Ogłoszono wyniki plebiscytu na najładniejsze znaczki i kartki pocztowe wydane przez Pocztę Polską w 2016 roku. Wśród znaczków zwyciężyła seria „Chmury”, zaprojektowana przez Marzannę Dąbrowską, a wśród całostek cztery kartki „Drogi wodne w Polsce” projektu Agaty Tobolczyk.
Czytaj więcej >>
Finał 52. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego odbył się w Gnieź­nie w dniach 19–22 czerwca 2014 roku. Informacja o nim nie jest więc aktualnością sensu stricto, ale jest nią przynajmniej częściowo film z tego wydarzenia, udostępniony przez kol. Antoniego Zgóreckiego.

Logo Czwarte Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne, organizowane przez Zarząd Okręgu Wielkopolskiego PZF, odbędzie się w dniach od 20 do 22 października 2017 roku. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone problematyce działalności Poczty Polskiej w latach 1944–1950.
Zainteresowanie tą naukową imprezą jest tak znaczne, że lista uczestników skompletowana została w ciągu nies­pełna tygodnia. Wśród nich znajdują się czynnie działający sędziowie konkursowi i aspiranci. Stałe pogłębianie przez nich wiedzy jest niezbędne do prawidłowej oceny eksponatów wystawowych.
Na naszej stronie pojawiła się nowa zakładka: „Okruchy historii”, gdzie — jak mamy nadzieję — będą stopniowo zamieszczane informacje o najważniejszych momentach w dziejach Okręgu. Jako zwiastun tej tematyki pojawił się tam artykuł Tadeusza Bartkowiaka pt. Polski Związek Filatelistów w Poznaniu w latach 1969–1974, który ukazał się drukiem w „Kronice Miasta Poznania” w 1976 roku. W ogromnej większości jest on poświęcony różnym aspektom Światowej Wystawy Filatelistycznej „Polska 73” w Poznaniu. Była ona niewątpliwie najistotniejszym wydarzeniem w tamtym czasie i to nie tylko w życiu filatelistów, bo w jej przygotowanie zaangażowały się najwyższe ówczesne władze państwowe i partyjne.
Czytaj więcej >>
3 czerwca 2017 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami 60-lecia Klubu „Święty Gabriel”. Honorowy patronat nad nimi objął J. EM. ksiądz kardynał Zenon Grocholewski.
Czytaj więcej >>
„Świat oczami młodych” — konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego. Rejestracja trwa do 31 maja 2017 roku, termin nadsyłania prac: 30 czerwca.
Czytaj więcej >>
Od 17 do 29 maja 2017 roku w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu czynna będzie wystawa „Filateliści zbierają nie tylko znaczki” przygotowana przez Koło PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu.
Czytaj więcej >>
12 maja 2017 roku zakończyły się VIII Mistrzostwa Europy w Filatelistyce Tematycznej w Essen. Mistrzem Europy w kategorii: „Człowiek i codzienne życie” został Krzysztof Trawiński z Warszawy za eksponat „W cieniu drzew” (92 pkt., G). Drugi reprezentant Polski, Wojciech Wojtyra z Warszawy, z eksponatem „Przystosować się, by przetrwać” zajął w kategorii: „Zwierzęta i rośliny” czwarte miejsce (83 pkt., V). W głosowaniu sędziowskim spośród Mistrzów Europy wszystkich dziewięciu kategorii Czempionem Europy wybrany został zwycięzca klasy mistrzowskiej — Joshua Magier z Izraela, za eksponat „Uprawa ziemi od początku rolnictwa do czasów obecnych” (96 pkt., GG), a Wiceczempionem został Krzysztof Trawiński.
29 kwietnia 2017 roku w Lesznie zorganizowana została „Poczta Balonowa” z okazji 470. rocznicy nadania Lesznu praw miejskich. Jej organizatorem było m.in. Koło Miejskie PZF w Lesznie.
Czytaj więcej >>
Koło PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu założone zostało 2 maja 1957 roku. W związku z tym obchody jubileuszu 60-lecia jego istnienia zorganizowano 2 maja 2017 roku. Główne uroczystości odbyły się w sali wystaw czasowych gostyńskiego Muzeum.
Czytaj więcej >>
8 kwietnia 2017 roku w gościnnych murach Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku odbył się Okręgowy Wielkopolski Finał 55. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Górny Śląsk — to nie tylko przemysł” (53 poprzednie finały miały miejsce zawsze w Poznaniu).
W konkursie plastycznym zwyciężyli: Kamil Drabina, Iga Michalak i Agata Drabina. Każdy z nich otrzymał arkusik znaczków pocztowych przez niego zaprojektowany. Na finał ogólnopolski do Chorzowa (15–18 czerwca) zakwalifikowały się trzy osoby: Łucja Pawlicka z Tuliszkowa, Szymon Krawiec z Borku Wielkopolskiego i Sandra Szelążek z Turku — GRATULUJEMY!
Czytaj więcej >>
Z okazji 60-lecia Koła PZF w Gostyniu w sobotę, 8 kwietnia 2017 roku, w sali wystaw czasowych gostyńskiego Muzeum, miało miejsce otwarcie okolicznościowej wystawy. Na wystawie, prócz eksponatów dokumentujących działalność i sukcesy gostyńskich filatelistów, znalazło się również kilkanaście eksponatów filatelistycznych.
Czytaj więcej >>
8 kwietnia 2017 roku odbędzie się Wielkopolski Finał 55. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Górny Śląsk — to nie tylko przemysł”. Zmagania młodych filatelistów będą toczyły się, podobnie jak w ubiegłym roku, w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku.
Czytaj więcej >>
Koło PZF im. Wacława Boratyńskiego i Muzeum w Gostyniu serdecznie zapraszają na obchody jubileuszu 60-lecia Koła PZF w Gostyniu (1957–2017). Z tej okazji 8 kwietnia 2017 roku zostanie otwarta niekonkursowa wystawa filatelistyczna.
Czytaj więcej >>
29 kwietnia 2017 zostanie zorganizowana Poczta Balonowa z okazji 470. rocznicy nadania Lesznu praw miejski. 30 kwietnia 1547 roku Rafał Leszczyński uzyskał od króla Zygmunta I Starego zezwolenie na przeniesienie wsi Leszno na prawo magdeburskie, potwierdzone 24 października 1767 roku, a więc równo przed 250 laty, przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Przywilej lokacyjny miasta Leszna >>
Czytaj więcej >>
Na spotkaniu prezesów Kół PZF z Okręgu Wielkopolskiego, jakie odbyło się 11 marca 2017 roku, dyskutowano m.in. o ewentualnych zmianach strukturalnych w Polskim Związku Filatelistów. Opinie, że takie zmiany powinny mieć miejsce, są coraz częstsze, także u naszych zachodnich sąsiadów z Bund Deutscher Philatelisten. Czytaj więcej >>
11 marca 2017 roku w Osiedlowym Dom Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu miało miejsce spotkanie członków Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF z prezesami kół Okręgu.
Czytaj więcej >>
11 marca 2017 roku odbędzie się spotkanie członków Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF z prezesami kół Okręgu. Spotkanie będzie miało miejsce w Osiedlowym Dom Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu (os. Piastowskie 104, za tzw. trzecią deską), który już od lat gości spotkania wymienne organizowane przez Koło PZF Poznań-Miasto im. Jana Witkowskiego.
Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Poznaniu i Komisja ds. Filatelistyki Młodzieżowej Okręgu Wielkopolskiego PZF zapraszają dzieci i młodzież szkolną oraz członków Młodzieżowych Kół Filatelistycznych do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego na temat „Górny Śląsk — to nie tylko przemysł”. Temat konkursu nawiązuje do tegorocznego, 55. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego. Termin składania prac upływa 15 marca tego roku. Więcej szczegółów znajduje się w załączonym regulaminie.
W dniach od 11 do 28 lutego 2017 roku w kaplicy szpitalnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie miał miejsce pokaz filatelistyczny z cyklu „Duchowni więcej i mniej znani na znakach pocztowych”.
Czytaj więcej >>
Z okazji 25-lecia Diecezji Rzeszowskiej w dniach 11–19 czerwca 2017 roku zostanie zorganizowana w Rzeszowie wystawa konkursowa III stopnia o zasięgu krajowym.
Gazeta Poznańska, 7.05.1993 Dawnych wspomnień czar, czyli 22-minutowy film poświęcony Światowej Wysta­wie Filatelistycznej Polska '93, jak odbyła się w Poznaniu w dniach od 7 do 16 maja 1993 roku.
Film przygotowała Wytwórnia Telewizyjno-Filmowa AlfaTV.

Link do filmu: Polska '93
Andrzej Dudek opracował temat znaczków personalizowanych i spersonalizowanych Poczty Polskiej, wydanych dla odbiorców z powiatu gostyńskiego.
Czytaj więcej >>
W czwartek, 2 lutego 2017 roku, o godz. 15:30 w biurze przy ul. Dmowskiego 37, odbędzie się zebranie Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF, w celu zatwierdzenia bilansu za 2016 rok, rachunku wyników i preliminarza na 2017 rok.
Członkowie Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu rok 2017 rozpoczęli tradycyjnie od spotkania opłatkowego. Odbyło się ono 13 stycznia 2017 roku w sali miejscowego Domu Dziennego Pobytu.
Czytaj więcej >>
6 stycznia 1893 roku w Krakowie został powołany „Klub Filatelistów” — pierwsza polska (choć zorganizowana w zaborze austriackim) organizacja filatelistyczna. Stulecie tego wydarzenia nasz Związek uczcił wielodniowymi uroczystościami (6–10 stycznia 1993), a Poznań był kilka miesięcy później — w dniach 6–16 maja 1993 — gospodarzem Światowej Wystawy Filatelistycznej POLSKA '93. Zachęcamy do przypomnienia sobie co o obchodach tej rocznicy — pisał „Filatelista” w lutowym numerze z 1993 roku (czasopismo dostępne jest w wersji pdf pod adresem http://www.i-kf.pl/images/i-kf/download/F/Filatelista_1993_02.pdf).
W przeddzień rocznicy powołania „Klubu Filatelistów”, 5 stycznia 2017 roku, poznańskie Radio Emaus przeprowadziło rozmowę o filatelistyce z kolegami Maciejem Kandulskim i Markiem Zbierskim. Zachęcamy do jej posłuchania na kanale Radia Emaus pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=XXAqCA4sa8Q.
Foto: W. Szeffel 5 stycznia 2017 roku zmarł kol. Wojciech Szeffel, ostatni prezesa Koła PZF w Turku. Pogrzeb odbył się 10 stycznia o godz. 13:00 na cmentarzu w Turku.
W. Szeffel urodził się w 1950 roku. Ukończył liceum ogólnokształcące w Turku, a następnie w 1973 roku studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Pracował w Elektrowni Adamów, awansując na kolejne stanowiska kierownicze, aż po dyżurnego inżyniera ruchu. Filatelistyką interesował się od czasów szkoły podstawowej. Gromadził materiał filatelistyczny z takich tematów jak JP II, Polska i sport. Prowadził MKF w Turku i Słodkowie. Organizował dla młodzieży warsztaty i pokazy zbiorów filatelistycznych w Turku, Tuliszkowie i Słodkowie. Po śmierci Anny Kozłowskiej był prezesem Koła PZF w Turku.
Z wielką przyjemnością informujemy, że Kolega Marek Zbierski, po uzyskaniu pozytywnej oceny swojej pracy sędziowskiej podczas Światowej Wystawy Filatelistycznej PHILATAIPEI 2016 (Tajpej, Tajwan, 21–26.10.2016), w wyniku jednomyślnej decyzji Zarządu FIP został przyjęty do grona jurorów FIP w zakresie filatelistyki tematycznej.
Czytaj więcej >>


Aktualności z roku:

2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023