Panorama Poznania PZF Wielkopolska
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski
Polski Związek Filatelistów
Okręg Wielkopolski


Aktualności z 2018 roku

27 grudnia 2018 roku w sali wystaw czasowych gostyńskiego Muzeum została uroczyście otwarta wystawa „Gostyńscy filateliści w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim”.
Czytaj więcej >>
Komunikat Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF do wszystkich członków okręgu.
Czytaj więcej >>
W 100-lecie Powstania Wielkopolskiego leszczyńscy filateliści Zdzisław Glapiak i Grzegorz Antoniak zapraszają na wystawę filatelistyczną „Powstanie mądrości i roztropności”. Wystawa prezentowana jest w Szkole Podstawowej przy ul. Rejtana 1 w Lesznie w dniach od 22 grudnia 2018 do 4 stycznia 2019 roku, w godzinach zajęć szkolnych.
Życzenia świąteczne

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Prezes IPN Jarosław Szarek oraz Prezes Zarządu Poczty Polskiej SA Przemysław Sypniewski zapraszają na uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się 27 grudnia 2018 roku o godz. 10:00 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18. Z tej okazji odbędzie się prezentacja znaczka okolicznościowego oraz kartki pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, wydanych przez Pocztę Polską z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Znane są już terminy filatelistycznych spotkań wymiennych organizowanych tradycyjnie przez Koło Poznań-Miasto im. Jana Witkowskiego w Osiedlowym Domie Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu.
Czytaj więcej >>
Odwołany został najbliższy dyżur (czwartek, 13 grudnia) w biurze Okręgu Wielkopolskiego PZF z powodu odbywającej się w tym czasie w Klubie „Krąg” imprezy gwiazdkowej.
We wtorek, 11 grudnia 2018 roku, odbędzie się kolejne spotkanie szkoleniowo-dyskusyjne. Ludwik K. Malendowicz przedstawi przygotowaną przez prof. Mirosława Miętusa prelekcję „Osobliwości w dokumentacji pocztowej z/do Wielkopolski w latach 1919–1920”.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:30 w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
8 grudnia 2018 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Filatelista - okładka Już dostępny jest grudniowy numer „Filatelisty”, a w nim dwa artykuły kolegów z Okręgu Wiel­ko­pol­skiego. Lech Woźny przedstawia „Informację o Poczcie Ba­lo­no­wej zorganizowanej z okazji XXII OWF »Poznań 2018«” (s. 674–675), a Ludwik K. Malendowicz zachęca: „Korzystajmy z nowych na­rzędzi — colnect.com/en/stamps/catalog — katalog znacz­ków pocztowych całego świata. Analiza znaczków z punktu wi­dzenia zbieractwa tematycznego” (s. 710–713). Warto też zwrócić uwagę na tekst Mariana Wawrzynkowskiego „Wydarzenie sezonu”, w którym relacjonuje on swoje wrażenia z XXII OWF „Poznań 2018” oraz prezentuje wyniki wszystkich wystawców (s. 664–673).
Ukazał się tegoroczny numer (nr 27, rok 26) Informatora Koła PZF przy Chodzieskim Domu Kultury.
Cały numer dostępny jest tutaj >>
W najbliższy wtorek, czyli 27 listopada 2018 roku, odbędzie się kolejne spotkanie szkoleniowo-dyskusyjne. Ludwik K. Malendowicz przedstawi prezentację zatytułowaną „Znaczki polecenia”.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:30 w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Przegląd Filatelistyczny - okładka Ukazał się październikowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, a w nim 18. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Ptaki — temat popularny wśród tematyków” (s. 412–414).
Koło Miejskie w Lesznie z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zorganizowało pokazy filatelistyczne, a Poczta Polska wydała kartkę beznominałową i stosowała datownik okolicznościowy.
Czytaj więcej >>
Fragment wystawy 5 listopada 2018 roku odbyło się otwarcie wystawy eksponatu filatelistycznego Tadeusza Stańczyka pt. „Droga Karola Wojtyły do Wa­ty­kanu” oraz pokazu fotografii związanych z ży­ciem i działalnością K. Wojtyły. Wystawę będzie można oglądać do 9 listopada, w godzinach od 15 do 20.
Miejsce wystawy: Klub Osiedlowy „Krąg” Spół­dzielni Mieszkaniowej Grunwald w Poznaniu, ul. R. Dmowskiego 37 (I piętro).
Drugie jesienne spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe odbędzie się we wtorek 13 listopada 2018 roku. Marcin Wysocki przedstawi w jego trakcie „Nieznane dotąd próby matrycowe znaczków polskich rytowanych przez Czesława Słanię”.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:30 w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
10 listopada 2018 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się kolejne filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Filatelista - okładka Listopadowy numer „Filatelisty” przyniósł redakcyjny artykuł Agnieszki Magiery „XXII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „Poznań 2018” — relacja” (s. 604‐607).
W poniedziałek 5 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy eksponatu filatelistycznego Tadeusza Stańczyka pt. „Droga Karola Wojtyły do Watykanu” oraz pokazu fotografii związanych z życiem i działalnością K. Wojtyły. Wystawę będzie można też oglądać w dniach od 6 do 9 listopada w godzinach od 15 do 20.
Miejsce wystawy: Klub Osiedlowy „Krąg” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald w Poznaniu, ul. R. Dmowskiego 37 (I piętro).
Przegląd Filatelistyczny - okładka Dopiero pod koniec października ukazał się wrześniowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, a w nim trzy artykuły kolegów z naszego Okręgu. Pierwszym jest 17. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Słonie i czołgi, czyli jak można zbudować eksponat” (s. 369–371). Drugi napisał Marek Zbierski „Jaka będzie przyszłość filatelistyki?” (s. 394–396), a trzeci — „O uczciwe przekazywanie informacji...” (s. 397–400) — jest autorstwa Bogdana Michalaka.
Informacja z organizacji i przebiegu Poczty Balonowej zorganizowanej 5 października 2018 roku z okazji XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej „Poznań 2018”.
Czytaj więcej >>
Pierwsze po wakacjach spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe odbędzie się 23 października 2018 roku, jak zwykle o godzinie 16:30. Ludwik K. Malendowicz zaprezentuje „Spojrzenie na filatelistykę światową drugiej dekady XXI wieku”.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Niedziela, 7 października, była ostatnim dniem Wystawy. Wystawcy szybko i sprawnie odebrali swoje eksponaty. Większość zrobiła to osobiście lub poprzez zaprzyjaźnionych członków swoich okręgów. Ekrany zdemontowane, a organizatorzy mogą odpocząć. To były dla nas wszystkich bardzo wyczerpujące dni.
XXII OWF „Poznań 2018” stopniowo przechodzi do historii. Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia i rezultaty Wystawy, w tym i te najważniejsze. Od wczoraj wiedzieliśmy, że do Wielkiej Nagrody Honorowej Wystawy (Grand Prix d'Honneur) dla najlepszego eksponatu wystawianego w klasie mistrzowskiej jury wytypowało eksponaty Juliana Auleytnera (O/Pomorski): Początki poczty w Niepodległej Polsce 1918–1920 i Ryszarda Prange (O/Wielkopolski): Winorośl i wino — dary bogów, słońca i ziemi. Podczas palmaresu (6 października 2018 r.) ogłoszono, że w drodze tajnego głosowania (stosunkiem głosów 6:5) nagrodę tę przyznano Ryszardowi Prange z Okręgu Wielkopolskiego. Wielkie gratulacje!
To wielkie zwycięstwo naszego Kolegi, a także sukces polskiej filatelistyki tematycznej.
Sąd konkursowy XXII OWF zakończył pracę, no i już prawie wszystko jasne!
Pełny protokół sądu konkursowego >>
XXII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna
„Poznań 2018” — otwarta! Zapraszamy!
Około godziny 20 we wtorek, 2 października, wszystkie eksponaty dostarczone na XXII OWF „Poznań 2018” znalazły się już na swoich miejscach — wystawa może być otwarta! Zapraszamy do Poznania!
Filatelista - okładka W październikowym numerze „Filatelisty”, ukazał się artykuł Ludwika K. Malendowicza „Estońska Wystawa Filatelistyczna EstEx 2018. Tallin 2018.07.13-15. Wyniki, spostrzeżenia, kilka refleksji i propozycji” (s. 583–585). Ponadto na 1. stronie okładki znalazło się logo XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej „Poznań 2018” i Prymusów, które w tym roku będą wręczone w Poznaniu, a na stronie 597 spis planowanych wydarzeń podczas XXII OWF.
Przygotowania od otwarcia XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej trwają. Już w piątek, 28 września 2018 roku, rozpoczęły się prace w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, przy alei Niepodległości 34.
Czytaj więcej >>
Książka: Urbanek W Wydawnictwie Miejskim Posnania ukazała się drukiem długo oczekiwana praca Jana Urbanka „Rozwój sieci usług pocztowych oraz telegraficznych do roku 1920 w Poznaniu. Katalog znaków pocztowych i telegraficznych stosowanych w poznańskich urzędach pocztowych”.
Publikacja zawiera skatalogowane i opisane znaki pocztowe stosowane przez poznańskie urzędy pocztowe przy ekspedycji przesyłek i w przewozie osób w okresie od 1756 do 1920 roku. To wspaniały katalog dla filatelistów, ale także cenne źródło dla historyków, badaczy codziennego życia miasta i jego mieszkańców oraz wszystkich miłośników Poznania.
Przegląd Filatelistyczny - okładka Ze sporym opóźnieniem ukazał się sierpniowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, ale jest! A w nim znajdujemy obszerną informację o XXII OWF „Poznań 2018” (s. 314) oraz 16. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Pragne zatytułowaną „Filatelistyczny alfabet” (s. 328–331).
Od 1 do 6 września 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Lesku czynna była niekonkursowa wystawa filatelistyczna „Polskie drogi do niepodległości”, której organizatorem było m.in. Koło PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu.
Czytaj więcej >>
8 września 2018 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się pierwsze po wakacjach filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Ze względu na odbywającą się w początkach października w Poznaniu XXII Ogólnopolską Wystawę Filatelistyczną tradycyjne spotkania szkoleniowo-dyskusyjne rozpoczną się tej jesieni trochę później, a więc od 23 października. Będziemy się spotykać jak zwykle w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca, w budynku dawnej Dyrekcji Okręgu Poczty (ul. Kościuszki 77, sala 100, I piętro), każdorazowo o godz. 16:30, by dyskutować o filatelistyce, doszkalać się, przekazywać własne doświadczenia i dzielić się wynikami badań.
Filatelista - okładka Jest już wrześniowy numer „Filatelisty”, a w nim artykuł Marka Zbierskiego „Wprowadzenie na salony” (s. 530–531), a na 3. stronie okładki znalazły się informacje o wydarzeniach planowanych w trakcie trwania XXII OWF „Poznań 2018”.
Znaczki z okazji XXII OWF Poznań 2018 Arkusiki znaczków z okazji XXII OWF Poznań 2018
Z okazji zaplanowanej na 4 października 2018 roku w Poznaniu Poczty Balonowej, będącej jedną z imprez towarzyszących XXII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej „Poznań 2018” oraz ze względu na okoliczności organizacji tej wystawy, wydane zostały cztery walory filatelistyczne typu „MójZNACZEK” w dwóch różnych arkusikach.
Znaczki te można zamawiać do 19 września 2018 r. lub do wyczerpania nakładu. Szczegóły można uzyskać pod adresem mailowym: archeofil@gmail.com, osoba do kontaktu: Jacek Wierzbicki, tel. 694 156 360.
Logo wystawy Praga 2018 Na odbywającej się od 15 do 18 sierpnia 2018 roku w Pradze Specjalizowanej Światowej Wystawie Filatelistycznej „Praga 2018” przedstawiciel Okręgu Wielkopolskiego — Marek Zbierski — zdobył złoty medal (91 pkt.) za swój jednoekranowy eksponat o przesyłkach gazetowych „Newspaper traffic in Poland 1918–1924”.
Kartka beznominałowa Kasownik
Koło Miejskie PZF w Lesznie z okazji 150. rocznicy śmierci dr. Jana Metziga wydaje kartkę pocztową beznominałową. Z tej samej okazji będzie też od 1 października 2018 roku stosowany okolicznościowy datownik. Oba walory zostały już zatwierdzone przez Pocztę Polską.
Czytaj więcej >>
4 października 2018 roku zostanie zorganizowana w Poznaniu Poczta Balonowa. Będzie jedną z imprez towarzyszących XXII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej „Poznań 2018”.
Czytaj więcej >>
W dniach 20–21 lipca 2018 roku w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a także 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 zorganizowano na trasie Śrem-Koźmin „Pocztę Rowerową”. Jednym z przesłań poczty było przywrócenie pamięci o Stefanie Chosłowskim — dowódcy śremskiego batalionu biorącego udział w Powstaniu.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka W lipcowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” (dotarł do nas dopiero sierpniu) ukazały się dwa artykuły kolegów z naszego Okręgu. To 15. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Pragne, tym razem zatytułowana „Tematyka może i powinna być ciekawa” (s. 298–300), oraz refleksje Marka Zbierskiego po warszawskiej wystawie „100 eksponatów na 100-lecie niepodległości” pt. „100 razy JE” (s. 296–297). W tym samym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” znalazła się też krótka notatka Romana Wikieła: „Sprostowanie do »Czym skorupka nasiąknie« (nr 4/2018)” (s. 305).
16 sierpnia 2018 roku wejdą do obiegu trzy beznominałowe kartki okolicznościowe wydane z okazji XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej „Poznań 2018” i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Czytaj więcej >>
Już wkrótce wejdą do obiegu pierwsze walory (kartki okolicznościowe i datowniki) poświęcone XXII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej „Poznań 2018” i wiążącym się z nią rocznicom.
Czytaj więcej >>
Logo wystawy EstEx 2018 Od 13 do 15 lipca 2018 roku w Tallinie odbywała się Estońska Wystawa Filatelistyczna EstEx 2018. Wystawę zorganizowano z okazji 100-lecia Republiki Estonii oraz 100-lecia ukazania się pierwszego znaczka pocztowego tego kraju. Brali w niej udział wystawcy z krajów nadbałtyckich. Wystawa miała specyficzny regulamin, m.in. nie przyznawano medali dużych złotych (od 90 pkt. wzwyż przyznawano medal złoty). Duży sukces odnieśli wystawcy z Okręgu Wielkopolskiego PZF:
  • Ryszard Prange (Poznań) za eksponat „Winorośl i wino — dary bogów, słońca i ziemi” — 93 pkt. i medal złoty, wraz z nagrodą specjalną za rozwinięcie (klasa tematyczna)
  • Marek Zbierski (Poznań) za eksponat „Przesyłki gazetowe w Polsce 1918–1924” — 81 pkt. i medal pozłacany (klasa historii poczty, eksponat jednoekranowy)
  • Piotr Zubielik (Poznań) za eksponat „Listy nadziei” — 73 pkt. i medal duży srebrny (klasa historii poczty, eksponat jednoekranowy)
  • Szymon Krawiec (Borek Wlkp.) za eksponat „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej 1939–1945” — 88 pkt. i medal pozłacany (najwyższy stopień medalu przyznawany w klasie młodzieżowej), wraz z nagrodą za najlepszy eksponat w klasie młodzieżowej.
Przegląd Filatelistyczny - okładka W czerwcowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” ukazał się artykuł Ryszarda Pragne. To już 14. część cyklu „Okiem tematyka” pt. „Historia poczty w eksponacie tematycznym” (s. 237–241). Natomiast Bogdan Michalak zamieścił ciekawy artykuł „Michał Drzymała — włościanin niezłomny. W 160. rocznicę urodzin” (s. 256–264).
Filatelista - okładka W lipcowym numerze „Filatelisty” znaleźć można m.in. artykuł Marka Zbierskiego „Zapraszamy do Poznania. Przygotowania do XXII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej (3–7 października 2018 r.)” (s. 406).
Medal III Mistrzostw Polski w Filatelistyce Tematycznej, Chorzów 2018 30 czerwca 2018 roku zakończyły się w Chorzowie III Mistrzostwa Polski w Filatelistyce Tematycznej. Mistrzem Polski został Wojciech Wojtyra (Okręg Warszawski), który za eksponat „Życie ryb od pojawienia się na Ziemi do czasów współczesnych” zdobył 92 punkty i medal duży złoty. Do Mistrzostw zgłoszono 23 eksponaty, które podzielono na cztery grupy tematyczne. Mistrza Polski wybrano spośród zwycięzców poszczególnych grup.
W części konkursowej Mistrzostw uczestniczyły trzy eksponaty kolegów z Okręgu Wielkopolskiego. Mieczysław Rożek za „Ku szczytom gór” zdobył 90 punktów i medal duży złoty, eksponat „Pojazdem konnym przez stulecia” Mirosława Jasickiego uzyskał 78 punktów i medal duży pozłacany, a Wojciech Muszyński za „Jak poznawano ogrom Wszechświata” otrzymał 76 punktów i medal duży pozłacany.
Obowiązki przewodniczącego składu sędziowskiego pełnił Ryszard Prange, a jednym z jego członków był Marek Zbierski.
Co roku w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła — patronów miasta Poznania i poznańskiej katedry — wręczana jest Nagroda Arcybiskupa Poznańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Jednym z dwóch tegorocznych laureatów został Klub „Święty Gabriel”. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 29 czerwca 2018 roku w Sali Pompejańskiej Rezydencji Arcybiskupów Poznańskich.
Czytaj więcej >>
W dniach od 31 maja do 3 czerwca 2018 roku odbywał się w Zabrzu 56. Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Turystyka przemysłowa Górnego Śląska”.
Czytaj więcej >>
iKF - logo Wśród materiałów z wystaw na stronie Internetowego Koła Filatelistów dostępne są informacje z wystaw światowych Polska '73 i Polska '93 (katalogi, palmares, biuletyny prasowe).
Czytaj więcej >>
Ostatnie przed wakacjami spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe odbędzie się 12 czerwca 2018 roku, jak zwykle o godzinie 16:30. Antoni Zgórecki zaprezentuje materiał filatelistyczny do eksponatu tematycznego „Gniezno — miasto wyjątkowe”.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
9 czerwca 2018 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się ostatnie przed przerwą wakacyjną filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską). Serdecznie zapraszamy!
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Przegląd Filatelistyczny - okładka W majowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” znalazły się dwa artykuły kolegów z Okręgu Wielkopolskiego. Pierwszą jest 13. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Święto tematyków” (s. 195–196), a druga to tekst Marka Zbierskiego „Co mnie aktualnie zajmuje?” (s. 219–222).
Filatelista - okładka Dostępny jest już dla czytelników czerwcowy numer „Filatelisty”, a w nim artykuł Marka Zbierskiego „Przygotowujemy się do wystawy” (s. 344–345).
Na kolejnym spotkaniu dyskusyjno-szkoleniowym 22 maja 2018 roku o godzinie 16:30. Ryszard Prange przedstawi eksponat Czecha Petra Fencla o Walentynie Tiereszkowej pt. „Gagarin w spódnicy”.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
29 kwietnia 2018 roku z okazji 335. rocznicy ustanowienia przez króla Jana III Sobieskiego poczty w Lesznie zorganizowano „Pocztę dyliżansową”.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka W wydanym z opóźnieniem kwietniowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” znalazły się dwie publikacje kolegów z Okręgu Wielkopolskiego. Pierwszą jest 12. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Historia poczty w eksponacie tematycznym (3)” (s. 153–155), a druga to artykuł Marka Zbierskiego „Czym skorupka za młodu nasiąknie...” (s. 180).
We wtorek, 8 maja 2018 roku o godzinie 16:30, Ryszard Prange w ramach stałych spotkań szkoleniowo-dyskusyjnych przedstawi prezentację: „Jak polepszyć zaawansowany eksponat tematyczny?”.
Spotkanie odbędzie się jak zwykle w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Filatelista - okładka Ukazał się już majowy numer „Filatelisty”, a w nim artykuł Marka Zbierskiego „Zwierzenia czyli krytyka regulaminów wystawiennictwa tematycznego” (s. 282–284).
Zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. 24 kwietnia 2018 roku o godzinie 16:30 Ludwik K. Malendowicz przedstawi kanadyjskie całostki kolejowe.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
14 kwietnia 2018 roku w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku odbył się Okręgowy Finał 56. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego pt. „Turystyka przemysłowa Górnego Śląska”.
Czytaj więcej >>
3 kwietnia 2018 roku Gostyń świętował 740. rocznicę lokacji. W obchodach wzięli udział gostyńscy filateliści.
Czytaj więcej >>
10 kwietnia 2018 roku o godzinie 16:30 odbędzie się interesujące spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Janusz Berbeka i Marcin Wysocki przedstawią prezentację: Druk podwójny a zdwojony na przykładzie znaczków Polski międzywojennej. Liczymy i tym razem, podobnie jak to było w przypadku innych wystąpień tych dwóch ekspertów, na burzliwą dyskusję!
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Dostępne są już formularze zgłoszeniowe dla eksponatów do wszystkich klas regulaminowych na XXII Ogólnopolską Wystawę Filatelistyczną w Poznaniu.
Formularze do pobrania >>
Targi Kolekcjonerskie w Poznaniu
Zarząd Koła PZF „Spinko” z Leszna zaprasza na wernisaż Pokazu Filatelistycznego z cyklu: „Duchowni więcej i mniej znani” pt. Ojciec Marian Żelazek i jego motto „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”, który odbędzie się 3 kwietnia 2018 roku w Kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, przy ul. Kiepury 45.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka W marcowym numerze „Przeglądu Filatelistycznego” znalazły się dwie publikacje kolegów z Okręgu Wielkopolskiego. To już 11. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Historia poczty w eksponacie tematycznym (2)” (s. 104–107) oraz artykuł Marka Zbierskiego „Jeden walor, kilka wątpliwości” (s. 109–110).
Kasownik 29 kwietnia 2018 roku z okazji 335. rocznicy ustanowienia przez króla Jana III Sobieskiego poczty w Lesznie zorganizowana zostanie „Poczta dyliżansowa”. Wydane też zostaną dwie kartki beznominałowe, datownik okolicznościowy oraz znaki opłaty pocztowej typu „MójZNACZEK”.
Czytaj więcej >>
Historia poczty w Lesznie >>
Wystawa w MPiT we Wrocławiu Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „Kobiety w łączności”, który odbędzie się 6 kwietnia 2018 roku o godz. 12:00. Wystawa, której bohaterkami są telegrafistki, juzistki, telefonistki i pracownice poczty, jest próbą spojrzenia na historię kobiet zarówno w kontekście ich aktywności zawodowej, jak również rozwoju technologicznego, który całkowicie odmienił społeczne, cywilizacyjne oraz kulturowe oblicze Europy. W czasie wernisażu będzie można nabyć okolicznościowe walory — kartkę pocztową z datownikiem.
17 marca 2018 roku o godzinie 16:30 będzie miało miejsce kolejne spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Mieczysław Rożek przedstawi prezentację: Niezwykła tematyka „fotopohlednic” z K. Gottwaldem z lat 1949–1952.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Świat oczami młodych” na projekt znaczka pocztowego, który porusza ważne społecznie tematy. Druga edycja konkursu pod hasłem „Ratujemy klimat&rdwuo; poświęcona jest tematyce zmian klimatu i sposobów jego ochrony. Rejestracja szkół i domów kultury trwa do 28 marca 2018 roku. Do 23 maja 2018 roku placówki mają czas na przeprowadzenie konkursów wewnętrznych i nadsyłanie prac konkursowych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w połowie czerwca 2018 roku.
Regulamin konkursu >>
10 marca 2018 roku w Osiedlowym Dom Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu odbyło się spotkanie członków Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF z prezesami kół Okręgu.
Czytaj więcej >>
13 marca 2018 roku o godzinie 16:30 odbędzie się kolejne spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe, w czasie którego Marian Wawrzynkowski (Okręg Koszaliński) zaprezentuje swój eksponat tematyczny „Boże Narodzenie”.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych „Frankotyp” im. Tadeusza Hampla z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych będzie stosował nakładkę na maszynę frankująca.
Czytaj więcej >>
16 grudnia 2017 roku w restauracji „Biesiadna” w Turku odbyła się wigilia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Młodzieżowego Koła Filatelistycznego w Turku.
Czytaj więcej >>
Przegląd Filatelistyczny - okładka Dostępny jest już lutowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, a w nim dwie publikacje kolegów z Okręgu Wielkopolskiego: już 10. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Historia poczty w eksponacie tematycznym (1)” (s. 62–65), a Marek Zbierski wzywa: „Całostki, czy całości pocztowe? Apel o przemyślane nazewnictwo filatelistyczne” (s. 90–92).
Filatelista - okładka Ukazał się już marcowy numer „Filatelisty”, a w nim Andrzej Dudek informuje o „Opłatku u gostyńskich filatelistów” (s. 125), a Marek Zbierski o „Obiektach spersonalizowanych” (s. 178–179).
10 marca 2018 roku o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie członków Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF z prezesami kół Okręgu. Spotkanie będzie miało miejsce w Osiedlowym Dom Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu (os. Piastowskie 104, za tzw. trzecią deską), który już od lat gości spotkania wymienne organizowane przez Koło PZF Poznań-Miasto im. Jana Witkowskiego.
Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych „Frankotyp” im. Tadeusza Hampla stosował będzie nakładkę na maszynę frankującą przedstawiającą odjeżdżający parowóz Pt47. Przewidziana jest również koperta okolicznościowa.
Czytaj więcej >>
We wtorek 27 lutego 2018 roku zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjne. Tym razem kolega Marek Zbierski poruszy temat znaczków spersonalizowanych i ich wykorzystywania w eksponacie tematycznym. Liczymy na obecność licznej grupy zainteresowanych filatelistów i żywą dyskusję.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Zapraszamy 13 lutego 2018 roku o godzinie 16:30 na spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe, na którym ekspert PZF Marcin Wysocki (Okręg Koszaliński) zaprezentuje wystąpienie „Problematyka katalogowych odmian barw znaczka Fi 341 z serii „Wodzów””
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
10 lutego 2018 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się kolejne filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską). Zapraszamy!
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Filatelista - okładka W lutowym numerze „Filatelisty” jest tylko jedna praca autorstwa członka naszego Okręgu. To artykuł Romana Wikieła „Z kart historii poczty: Up Lipka k/ Złotowa” (s. 85–87).
Przegląd Filatelistyczny - okładka Już jest dostępny pierwszy w tym roku styczniowy numer „Przeglądu Filatelistycznego”, a w nim trzy publikacje kolegów z Okręgu Wielkopolskiego: 9. część cyklu „Okiem tematyka” Ryszarda Prange pt. „Tematyka reklamami stoi (3) — Dziurawe znaczki” (s. 10–14), polemika Romana Wikieła „Sprostowanie do zamieszczonego tekstu Marka Zbierskiego w rubryce rozmaitości »Uff... koniec Roku Kościuszkowskiego« (Przegląd Filatelistyczny 12/2017)” (s. 37–38), a Marek Zbierski zastanawia się „Jak mierzyć działalność w filatelistyce?” (s. 40–42).
25 stycznia 2018 roku Koło PZF SPINKO w Lesznie zaprasza na Pokaz Filatelistyczny z cyklu „Duchowni więcej i mniej znani na znakach pocztowych”. Miejscem pokazu filatelistycznego jest kaplica szpitalna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, w godzinach odwiedzania chorych. Pokaz trwać będzie do 28 lutego 2018 roku. Filateliści z koła PZF SPINKO przybliżają na znakach pocztowych postacie duchownych: kardynała Gulbinowicza zwanego „Żelaznym Kardynałem” oraz biskupa Herberta Bednorza nazywanego „odważny — niepokonany — człowiek ciężkiej pracy”.
Sekretarz Koła
Grzegorz Antoniak
23 stycznia 2018 roku o godzinie 16:30 odbędzie się drugie w tym roku spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe. Tym razem Mieczysław Rożek przedstawi nam prezentację „Portugalskie telegramy świąteczne”.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
13 stycznia 2018 roku (sobota), w godzinach od 9:00 do 12:30 odbędzie się pierwsze w nowym roku filatelistyczne spotkanie wymienne w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, os. Piastowskie 104 (za tzw. trzecią deską).
Dojazd tramwajami linii nr 4, 7, 12, i 13 lub autobusami nr 74 i 84.
Członkowie Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu rok 2018 rozpoczęli tradycyjnie od spotkania opłatkowego. Odbyło się ono 8 stycznia 2018 roku w sali miejscowego Domu Dziennego Pobytu.
Czytaj więcej >>
2 stycznia 2018 roku zmarł nagle wieloletni członek gostyńskiego Koła PZF im. Wacława Boratyńskiego — Jerzy Kozyra.
Czytaj więcej >>
Pierwsze w nowym roku spotkanie dyskusyjno-szkoleniowe odbędzie się 9 stycznia 2018 roku o godzinie 16:30. Maciej Kandulski i Ludwik K. Malendowicz zainaugurują rok Powstania Wielkopolskiego w Okręgu Wielkopolskim PZF, przedstawiając informację o obchodach i osobę dr. Antoniego Puzyrewicza — inicjatora zbierania cenzur Powstania Wielkopolskiego.
Spotkanie odbędzie się w budynku byłej Dyrekcji Okręgu Poczty (Poznań, ul. Kościuszki 77, I piętro, sala 100).
Filatelista - okładka Mamy już nowy 2018 rok i nowy styczniowy numer „Filatelisty”, a w nim trzy prace autorstwa członków Okręgu Wielkopolskiego. Lech Woźny przedstawił jubileusz „65 lat działalności Koła PZF w Lesznie” (s. 4–5), Ludwik K. Malendowicz zwraca uwagę na „Prestiżowe wyróżnienia — Kolega prof. Julian Auleytner FRPSL” (s. 46), a Józef Kopeć i Marek Zbierski wspólnie odzierają ze złudzeń w artykule: „Iluzja a fakty” (s. 47–48).


Aktualności z roku:

2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024